#41 Koleje Astorka *****

#41 Koleje Astorka *****

 

* První cesta na vysokou zvěř * Prs na mapě * Seznámení se “šalinou” * Ospalý výtah * Výběr lůžkovin * Přístěnek pro košťata na tři * Nezvěstné uklízečky *

 

 

Velice plodné a na zážitky bohaté prázdniny byly nenávratně v čoudu a já se tak připravoval na své první vysokoškolské angažmá.

Nebylo to moc jednoduché! U sebe v pokojíčku jsem měl dobré zázemí a do světa se mi moc nechtělo. Ale přijít to muselo. Jednoho dne jsem konečně s velkým sebezapřením pustil máminu sukni, zahodil dudák a jal se balit. Když už jsem se naučil i na nočník, oznámila mi maminka: “Jsi připraven!” a po namalování křížku na čelo mě vyslala do Brna.

Když jsem vystoupil na nádraží, vytáhl jsem mapu s buzolou a prsem se zabodl doprostřed plánku. “Koleje Astorka”, zabrblal jsem si a vydal se směrem k mému cíli, kde budu mít následující čtyři roky kartáček na zuby i plyšovou opičku jménem Judy.

Nasedl jsem do tramvaje a počkal, až mě babička s francouzskou holí v podpaží, konečně pustí sednout. Teprve po dosednutí jsem otevřel časopis Šalina a dozvěděl se, co je nového v Dopravním podniku města Brna. Vůbec nic.

Netrvalo dlouho a já vystoupil před modrou budovou, kde se na průčelí leskl název: Koleje JAMU Astorka. “To bude ono!”, bystře jsem usoudil a vešel dovnitř. Na recepci jsem odevzdal občanku a paní (která se na mě koukala tak hezky, jakoby věděla, co si spolu v budoucnu zažijeme) mě poslala do prvního patra pro lůžkoviny.
Když jsem přebral prostěradlo s povlaky, které byly patrně dříve záclonami, pak ubrusy a nakonec velkými látkovými kapesníky, vydal jsem se do výtahu.

Zalezl jsem dovnitř a zmačkl tlačítko “4″. Tehdy jsem zjistil, že tento moderní “zdvihák lidí” patří do té skupiny výtahů, kde se doporučuje brát si na cestu něco ke čtení, deskové hry nebo karimatku a spacák. Když jsem konečně zaslechl “cink” a dveře se otevřely, akorát jsem potkal spolubydlícího, který stál ve frontě na povlečení až za mnou, ale chytře použil schody. Ten se mezitím stihl ubytovat, kouknout se na všechny díly Pána Prstenů, navečeřet se a přijít o panictví. To vše v tomto pořadí. Tehdy to byla moje poslední návštěva výtahu.

Na každém patře se nejprve procházelo místností, které se říkalo “respiro” a která byla jedinou (spolu s kuchyňkou, záchody, knihovnou, multimediální učebnou a všemi pokoji) kde se mohl inhalovat nikotin. Vzhledem k tomu, že to byl velice oblíbený koníček mladých studentů, musel být na každém patře dobrovolný hasič, který s namočenou dekou v rukách okřikoval netípivší vysokoškoláky. Když jsem se pořadně nadechl (ano, jsem cimprdlína), vběhl jsem dovnitř a utíkal seč mi plíce stačily.

Konečně jsem stál před pokojem 407 a čipovou kartou přejel pod klikou. Když jsem zjistil, že karta je do menzy, vzal jsem klíč a normálně si odemkl.

Po otevření dveří jsem je znovu zavřel a podíval se, zda číslo souhlasí. Měl jsem pochyby, zda-li jsem náhodou omylem neotevřel přístěnek pro údržbáře, kam se vejdou tři košťata a smetáček bez lopatky. Neotevřel.

Vstoupil jsem dovnitř a začal prozkoumávat svůj domov. Celá prohlídka trvala tři sekundy, tedy doba, za kterou otočíte hlavu o 90º. Prostor to byl vskutku malý, ale o to více neútulný. Vzhledem k tomu, že jsme tuto špajzku obývali ve třech, museli jsme své kufry věšet pomocí provazů z okna, aby se dalo natáhnout si nohy. Koupelna zaručovala také velký komfort a to hlavně z toho důvodu, že byla společná pro celou buňku, tři patra, děkanát a čistit si zuby k nám chodili i studenti z Masarykovy univerzity. Z tohoto důvodu byla velkým postrachem pro naše uklízečky. Málokteré se z naší umývárny vracely ve zdraví – dvě z nich jsou dodnes nezvěstné. No a proto přišla vždy  jen jedna nejodvážnější jednou za semestr, na podlahu vysypala hromádku Sava a utekla do karantény.

I přesto, že to nebyla ***** ubytovna, strávil jsem tam krásných deset měsíců, ze kterých jsem si odnesl několik pěkných zážitků, vzpomínek a infekčních problémů.

/Vojta/

 Foto: www.zalf.cz

 

Sdílejte nás dál:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>